Bourns Surface Mount TVS Diode CDDFN2-T3.3B Series
Part Number Information
Part #: Price/Availability:
CDDFN2-T3.3B Buy Now
The Bourns® Model CDDFN2-T3.3B low capacitance device provides ESD, EFT and surge protection for external ports of electronic devices such as cellular phones, handheld electronics and other portable electronic devices. The device measures 1.0 mm x 0.60 mm x 0.55 mm and is available in a DFN-2 package intended to be mounted directly onto an FR4 printed circuit board. The device will fit a 0402 footprint. The device is designed to meet IEC 61000-4-2 (ESD), IEC 61000-4-4 (EFT) and IEC61000-4-5 (Surge) protection requirements.
Features
  • Bidirectional TVS 3.3 V
  • Low capacitance - 13 pF
  • ESD protection 15 kV