KT1612A52000ZAW18NHL
TCXO Oscillators 1.6x1.2mm 52.0MHz 3.0ppm 1.68-3.63V Ultra Miniature.
Datasheet
KT1612A52000ZAW18NHL DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | KYOCERA AVX | |
| Product Category | TCXO Oscillators | |
| Product Type | VCTCXO | |
| Package / Case | 0604 (1612 metric) | |
| Frequency | 52 MHz | |
| Frequency Stability | 0.5 PPM/C | |
| Load Capacitance | 10 pF | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Minimum Operating Temperature | - 30 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C | |
| Length | 1.65 mm | |
| Width | 1.25 mm | |
| Height | 0.55 mm | |
| Series | KT1612A | |
| Packaging | Reel | |
| Current Rating | 2 mA | |
| Mounting Style | SMD/SMT | |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V | |