EV320K7BL2
End of Life
Varistors EV 320Vrms 7mm Bulk L2
Datasheet
EV320K7BL2 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Bourns | |
| Product Category | Varistors | |
| Series | EV | |
| Product | Disc Varistors | |
| Mounting Style | Through Hole | |
| Termination Style | Radial | |
| Voltage Rating AC | 320 VAC | |
| Voltage Rating DC | 420 VDC | |
| Varistor Voltage | 510 V | |
| Clamping Voltage | 840 V | |
| Diameter | 9 mm | |
| Peak Surge Current | 2.5 kA | |
| Capacitance | 140 pF | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C | |
| Packaging | Bulk | |
| Current Rating | 1 kA | |
| Height | 11.5 mm | |
| Lead Spacing | 5 mm | |
| Subcategory | Varistors | |
| Tolerance | 10 % | |
| Tradename | EdgMOV | |
| Type | High Surge Disc Varistor | |
| Width | 6 mm |