RCC1206300RFKEA
Thick Film Resistors - SMD 300ohms 1% 100ppm.
Datasheet
RCC1206300RFKEA DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Vishay | |
| Product Category | Thick Film Resistors - SMD | |
| Packaging | Reel | |
| Series | RCC e3 | |
| Resistance | 300 Ohms | |
| Power Rating | 500 mW (1/2 W) | |
| Tolerance | 1 % | |
| Temperature Coefficient | 100 PPM / C | |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 155 C | |
| Voltage Rating | 200 V | |
| Case Code - in | 1206 | |
| Case Code - mm | 3216 | |
| Length | 3.2 mm (0.126 in) | |
| Width | 1.6 mm (0.063 in) | |
| Height | 0.55 mm (0.022 in) | |