RC0805FR-071R5L
Thick Film Resistors - SMD General Purpose Chip Resistor 0805, 1.5Ohms, 1%, 1/8W
Manufacturer:
Mfr Part:
RC0805FR-071R5L
TTI Part:
RC0805FR-071R5L
EDA / CAD Models
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerYAGEO
Product CategoryThick Film Resistors - SMD
PackagingReel
SeriesRC L
Resistance1.5 Ohms
Power Rating125 mW (1/8 W)
Tolerance1 %
Temperature Coefficient200 PPM / C
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 155 C
Voltage Rating150 V
Case Code - in0805
Case Code - mm2012
Length2 mm (0.079 in)
Width1.25 mm (0.049 in)
Height0.5 mm (0.02 in)