CC0805KRX7R9BB104
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50 V 0.1uF X7R 0805 10%
Manufacturer:
Mfr Part:
CC0805KRX7R9BB104
TTI Part:
CC0805KRX7R9BB104
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
08055C104KAT2A
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerYAGEO
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance0.1 uF
Voltage Rating DC50 VDC
DielectricX7R
Tolerance10 %
Case Code - in0805
Case Code - mm2012
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Length2 mm (0.079 in)
Width1.25 mm (0.049 in)
Height0.85 mm (0.033 in)