CC0603KRX7R9BB104
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50 V 0.1uF X7R 0603 10%
Manufacturer:
Mfr Part:
CC0603KRX7R9BB104
TTI Part:
CC0603KRX7R9BB104
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
C0603C104K5RACTU
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerYAGEO
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance0.1 uF
Voltage Rating DC50 VDC
DielectricX7R
Tolerance10 %
Case Code - in0603
Case Code - mm1608
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Length1.6 mm (0.063 in)
Width0.81 mm (0.031 in)
Height0.8 mm (0.031 in)