CC0603KRX7R9BB103
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 0.01uF X7R 0603 10%
Manufacturer:
Mfr Part:
CC0603KRX7R9BB103
TTI Part:
CC0603KRX7R9BB103
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
GRM188R71H103KA01D
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerYAGEO
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance0.01 uF
Voltage Rating DC50 VDC
DielectricX7R
Tolerance10 %
Case Code - in0603
Case Code - mm1608
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Length1.6 mm (0.063 in)
Width0.81 mm (0.031 in)
Height0.8 mm (0.031 in)