CC0402KRX7R7BB104
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 16 V 0.1uF X7R 0402 10%
Manufacturer:
Mfr Part:
CC0402KRX7R7BB104
TTI Part:
CC0402KRX7R7BB104
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
GRM155R71C104KA88D
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerYAGEO
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance0.1 uF
Voltage Rating DC16 VDC
DielectricX7R
Tolerance10 %
Case Code - in0402
Case Code - mm01005
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Length1 mm (0.039 in)
Width0.5 mm (0.02 in)
Height0.5 mm (0.02 in)