PESD0402-140
ESD Protection Diodes / TVS Diodes 0.25pFA 14V 0402 AEC-Q200
Datasheet
PESD0402-140 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse | |
| Product Category | ESD Protection Diodes / TVS Diodes | |
| Polarity | Bidirectional | |
| Number of Channels | 1 Channel | |
| Working Voltage | 14 V | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Clamping Voltage | 40 V | |
| Package / Case | 0402 (1005 metric) | |
| Cd - Diode Capacitance | 250 fF | |
| Vesd - Voltage ESD Contact | 8 kV | |
| Vesd - Voltage ESD Air Gap | 15 kV | |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Series | PESD | |
| Qualification | AEC-Q100 | |
| Packaging | Reel | |
| Operating Supply Voltage | 14 V | |