ANTX100P011B24003
Antennas 2.4 GHz 2.2dBi 39x10mm 1.13 100mm
Datasheet
ANTX100P011B24003 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Pulse | |
| Product Category | Antennas | |
| Product Type | 2.4GHz Antenna - 2.4GHz, 5GHz, Bluetooth, WiFi, WLAN, Zigbee | |
| Product | PCB Antennas | |
| Type | Passive Antenna | |
| Minimum Frequency | 2.4 GHz | |
| Maximum Frequency | 2.5 GHz | |
| Protocol - Bluetooth, BLE - 802.15.1 | Bluetooth, BLE | |
| Protocol - WiFi - 802.11 | 802.11, WLAN | |
| Protocol - ANT, Thread, Zigbee - 802.15.4 | 802.15.4 (ANT, Thread, Zigbee) | |
| Protocol - Sub GHz | IoT, ISM | |
| Mechanical Style | PCB Trace | |
| Style | I-Bar Flex | |
| Gain | 2.2 dB | |
| Impedance | 50 Ohms | |
| VSWR | 2.5:1 | |
| Power Rating | 1 W | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C | |
| Number of Bands | 1 Band | |
| Mounting Style | Adhesive Mount | |
| Termination Style | Connector | |
| Antenna Connector Type | IPEX MHF | |
| Center Frequency | 2.45 GHz | |
| Length | 39 mm | |
| Width | 10 mm | |
| Height | 0.55 mm | |
| Cable Type | 1.13 mm Mini Coaxial Cable | |
| Series | ANTX100 | |
| Packaging | Reel | |
| Cable Length | 100 mm | |