ERA-2ARB103X
Thin Film Resistors - SMD 1K OHM 0.1% 1/16W
Datasheet
ERA-2ARB103X DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Panasonic | |
| Product Category | Thin Film Resistors - SMD | |
| Packaging | Reel | |
| Series | ERA-xA | |
| Resistance | 10 kOhms | |
| Tolerance | 0.1 % | |
| Temperature Coefficient | 10 PPM / C | |
| Case Code - in | 0402 | |
| Case Code - mm | 1005 | |
| Length | 1 mm (0.039 in) | |
| Width | 0.5 mm (0.02 in) | |
| Height | 0.35 mm (0.014 in) | |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 155 C | |
| Qualification | AEC-Q200 | |
| Power Rating | 62.5 mW (1/16 W) | |
| Voltage Rating | 50 V | |