PRG18BB101MB1RB
PTC Thermistors 100 OHM 20%
Datasheet
PRG18BB101MB1RB DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Murata | |
| Product Category | PTC Thermistors | |
| Series | PRG18-MB1RB | |
| Resistance | 100 Ohms | |
| Tolerance | 20 % | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Minimum Operating Temperature | - 20 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 75 C | |
| Packaging | Reel | |
| Current Rating | 300 mA | |
| Height | 0.8 mm | |
| Length | 1.6 mm | |
| Package / Case | 0603 (1608 metric) | |
| Product Type | PTC Thermistors | |
| Subcategory | Thermistors | |
| Tradename | POSISTOR | |
| Type | PTC | |
| Voltage | 24 V | |
| Width | 0.8 mm |