NCU18XH103F6SRB
NTC Thermistors 10K OHM 1608 SMD 1%
Datasheet
NCU18XH103F6SRB DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Murata | |
| Product Category | NTC Thermistors | |
| Series | NCU18_S | |
| B Parameter | 3380 K | |
| Resistance | 10 kOhms | |
| Tolerance | 1 % | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Package / Case | 0603 (1608 metric) | |
| Length | 1.6 mm | |
| Width | 0.8 mm | |
| Height | 0.8 mm | |
| Qualification | AEC-Q200 | |
| Packaging | Reel | |
| B Tolerance | 1 % | |
| Beta Value | B25/50 | |
| Current Rating | 100 uA | |
| Product Type | NTC Thermistors | |
| Subcategory | Thermistors | |
| Type | NTC | |
| Voltage | 5 V |