NCP18XM472E03RB
NTC Thermistors 4.7K OHM 3%
Datasheet
NCP18XM472E03RB DatasheetSpecifications
| Series | NCP | |
| B Parameter | 3500 K | |
| Resistance | 4.7 kOhms | |
| Power Rating | 100 mW | |
| Tolerance | 3 % | |
| Package / Case | 0603 (1608 metric) | |
| Length | 1.6 mm | |
| Width | 0.8 mm | |
| Height | 0.8 mm | |
| Packaging | Reel | |
| B Tolerance | 2 % | |
| Beta Value | B25/50 | |
| Current Rating | 146 uA | |
| Product Type | NTC Thermistors | |
| Subcategory | Thermistors | |
| Type | NTC | |
| Voltage | 5 V |