NCP15XH103F03RC
NTC Thermistors 10K OHM 1%
Datasheet
NCP15XH103F03RC DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Murata | |
| Product Category | NTC Thermistors | |
| Series | NCP | |
| B Parameter | 3380 K | |
| Resistance | 10 kOhms | |
| Power Rating | 100 mW | |
| Tolerance | 1 % | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Package / Case | 0402 (1005 metric) | |
| Length | 1 mm | |
| Width | 0.5 mm | |
| Height | 0.5 mm | |
| Packaging | Reel | |
| B Tolerance | 1 % | |
| Beta Value | B25/50 | |
| Current Rating | 100 uA | |
| Product Type | NTC Thermistors | |
| Subcategory | Thermistors | |
| Type | NTC | |
| Voltage | 5 V |