LQW18AN12NG80D
RF Inductors - SMD 12 NH +/-2% 1500MA
Datasheet
LQW18AN12NG80D DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Murata | |
| Product Category | RF Inductors - SMD | |
| Type | Wirewound | |
| Package / Case | 0603 (1608 metric) | |
| Shielding | Unshielded | |
| Inductance | 12 nH | |
| Tolerance | 2 % | |
| Maximum DC Current | 1.5 A | |
| Maximum DC Resistance | 64 mOhms | |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Q Minimum | 37 | |
| Self Resonant Frequency | 5 GHz | |
| Termination | Standard | |
| Length | 1.65 mm | |
| Width | 0.99 mm | |
| Height | 0.9 mm | |
| Series | LQW | |
| Packaging | Reel | |
| Application | Non-Magnetic | |
| Case Code - in | 0603 | |
| Case Code - mm | 1608 | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Product Type | RF Inductors - Leaded | |
| Product | RF Inductors | |
| Subcategory | Inductors, Chokes & Coils | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Test Frequency | 100 MHz | |