LQH43CN4R7M03L
RF Inductors - SMD 4.7 UH 20%
Datasheet
LQH43CN4R7M03L DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Murata | |
| Product Category | RF Inductors - SMD | |
| Type | Wirewound | |
| Package / Case | 1812 (4532 metric) | |
| Shielding | Unshielded | |
| Inductance | 4.7 uH | |
| Tolerance | 20 % | |
| Maximum DC Current | 750 mA | |
| Maximum DC Resistance | 150 mOhms | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C | |
| Self Resonant Frequency | 35 MHz | |
| Termination | Standard | |
| Length | 4.5 mm | |
| Width | 3.2 mm | |
| Height | 2.6 mm | |
| Core Material | Ferrite | |
| Series | LQH | |
| Packaging | Reel | |
| Application | Power | |
| Case Code - in | 1812 | |
| Case Code - mm | 4532 | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Product Type | RF Inductors - Leaded | |
| Product | RF Inductors | |
| Subcategory | Inductors, Chokes & Coils | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Test Frequency | 1 MHz |