BLM31PG500SN1L
Ferrite Beads 50 OHM 25% Alternate Sizing Guide Below
Datasheet
BLM31PG500SN1L DatasheetSpecifications
| Product Category | Ferrite Beads | |
| Series | BLM31_SN | |
| Product | Ferrite Chip Beads | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Package / Case | 1206 (3216 metric) | |
| Impedance | 50 Ohms | |
| Maximum DC Current | 3.5 A | |
| Tolerance | 25 % | |
| Maximum DC Resistance | 25 mOhms | |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Length | 3.2 mm | |
| Width | 1.6 mm | |
| Height | 1.1 mm | |
| Subcategory | Ferrites | |
| Test Frequency | 100 MHz | |