BLM21PG600SN1D
Ferrite Beads 60 OHM 25% Alternate Sizing Guide Below
Datasheet
BLM21PG600SN1D DatasheetSpecifications
| Product Category | Ferrite Beads | |
| Series | BLM21_xN | |
| Product | Ferrite Chip Beads | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Package / Case | 0805 (2012 metric) | |
| Impedance | 60 Ohms | |
| Maximum DC Current | 3.5 A | |
| Tolerance | 25 % | |
| Maximum DC Resistance | 25 mOhms | |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Length | 2 mm | |
| Width | 1.25 mm | |
| Height | 0.85 mm | |
| Subcategory | Ferrites | |
| Test Frequency | 100 MHz | |