RK73H1JTTD1001F
Thick Film Resistors - SMD 125 mW 1Kohms 1%
Manufacturer:
Mfr Part:
RK73H1JTTD1001F
TTI Part:
RK73H1JTTD1001F
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
CRCW06031K00FKEA
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerKOA Speer
Product CategoryThick Film Resistors - SMD
PackagingReel
SeriesRK73H
Resistance1 kOhms
Power Rating125 mW (1/8 W)
Tolerance1 %
Temperature Coefficient100 PPM / C
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 155 C
Voltage Rating75 V
Case Code - in0603
Case Code - mm1608
Length1.6 mm (0.063 in)
Width0.8 mm (0.031 in)
Height0.45 mm (0.018 in)