B72220S2251K101
Varistors 250VAC 10% 20mm AdvanceD
Datasheet
B72220S2251K101 DatasheetSpecifications
| Product Category | Varistors | |
| Series | Disc Varistor, AdvanceD 20mm | |
| Termination Style | Radial | |
| Voltage Rating AC | 250 VAC | |
| Voltage Rating DC | 320 VDC | |
| Varistor Voltage | 390 V | |
| Clamping Voltage | 650 V | |
| Diameter | 21.5 mm | |
| Peak Surge Current | 1 kA | |
| Surge Energy Rating | 195 J | |
| Capacitance | 940 pF | |