B72220S0350K101
Varistors 35VAC 10% 20mm StandarD
Datasheet
B72220S0350K101 DatasheetSpecifications
| Product Category | Varistors | |
| Series | Disc Varistor, StandarD 20mm | |
| Termination Style | Radial | |
| Voltage Rating AC | 35 VAC | |
| Voltage Rating DC | 45 VDC | |
| Varistor Voltage | 56 V | |
| Clamping Voltage | 110 V | |
| Diameter | 20 mm | |
| Peak Surge Current | 2 kA | |
| Surge Energy Rating | 33 J | |
| Capacitance | 8000 pF | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C | |
| Packaging | Bulk | |
| Current Rating | 20 A | |
| Lead Spacing | 10 mm | |
| Product Type | Varistors | |
| Subcategory | Varistors | |
| Tolerance | 10 % | |