B72220S0321K101
Varistors 320VAC 10% 20mm StandarD
Datasheet
B72220S0321K101 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | TDK | |
| Product Category | Varistors | |
| Series | Disc Varistor, StandarD 20mm | |
| Product | MOVs | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Termination Style | Radial | |
| Voltage Rating AC | 320 VAC | |
| Voltage Rating DC | 420 VDC | |
| Varistor Voltage | 510 V | |
| Clamping Voltage | 840 V | |
| Diameter | 20 mm | |
| Peak Surge Current | 8 kA | |
| Surge Energy Rating | 184 J | |
| Capacitance | 540 pF | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C | |
| Packaging | Bulk | |
| Product Type | Varistors | |
| Subcategory | Varistors | |
| Tolerance | 10 % | |