B72214P2301K101
Varistors 300VAC 10% 14mm MP AdvanceD
Datasheet
B72214P2301K101 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | TDK | |
| Product Category | Varistors | |
| Series | Disc Varistor, Multi_Pulse AdvanceD 14mm | |
| Product | MOVs | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Termination Style | Radial | |
| Voltage Rating AC | 300 VAC | |
| Voltage Rating DC | 385 VDC | |
| Varistor Voltage | 470 V | |
| Clamping Voltage | 775 V | |
| Diameter | 16 mm | |
| Peak Surge Current | 6 kA | |
| Surge Energy Rating | 140 J | |
| Capacitance | 485 pF | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C | |
| Packaging | Bulk | |
| Lead Spacing | 7.5 mm | |
| Length | 25 mm | |