IHLP6767GZER330M11
Power Inductors - SMD 33uH 20% 500KHz
Manufacturer:
Mfr Part:
IHLP6767GZER330M11
TTI Part:
IHLP6767GZER330M11
EDA / CAD Models
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerVishay
Product CategoryPower Inductors - SMD
TypeHigh Power Choke
Package / Case17.15 mm x 7 mm x 17.15 mm
ShieldingShielded
Inductance33 uH
Tolerance20 %
Maximum DC Current10.7 A
Maximum DC Resistance37 mOhms
Saturation Current9 A
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Self Resonant Frequency4.8 MHz
TerminationStandard
Length17.15 mm
Width17.15 mm
Height7 mm
Core MaterialComposite
SeriesIHLP-6767GZ-11
PackagingReel
ApplicationCommercial
Core TypeMolded
Mounting StylePCB Mount
Product TypePower Inductors - SMD
ProductPower Inductors
SubcategoryInductors, Chokes & Coils
Termination StyleSMD/SMT
Test Frequency100 kHz