IHLP4040DZER2R0M11
Power Inductors - SMD 2uH 20%
Manufacturer:
Mfr Part:
IHLP4040DZER2R0M11
TTI Part:
IHLP4040DZER2R0M11
EDA / CAD Models
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerVishay
Product CategoryPower Inductors - SMD
TypeHigh Power Choke
Package / Case10.16 mm x 10.16 mm x 4 mm
ShieldingShielded
Inductance2 uH
Tolerance20 %
Maximum DC Current16 A
Maximum DC Resistance5.8 mOhms
Saturation Current14 A
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
TerminationStandard
Length10.16 mm
Width10.16 mm
Height4 mm
Core MaterialComposite
QualificationAEC-Q200
SeriesIHLP-11
PackagingReel
ApplicationCommercial
Core TypeMolded
Mounting StylePCB Mount
Product TypePower Inductors - SMD
ProductPower Inductors
SubcategoryInductors, Chokes & Coils
Termination StyleSMD/SMT
Test Frequency100 kHz