IHLP2525CZER100M01
Power Inductors - SMD 10uH 20%
Datasheet
IHLP2525CZER100M01 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Vishay | |
| Product Category | Power Inductors - SMD | |
| Type | High Power Choke | |
| Package / Case | 2525 (6363 metric) | |
| Shielding | Shielded | |
| Inductance | 10 uH | |
| Tolerance | 20 % | |
| Maximum DC Current | 3 A | |
| Maximum DC Resistance | 105 mOhms | |
| Saturation Current | 7 A | |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Self Resonant Frequency | 16 MHz | |
| Termination | Standard | |
| Length | 6.47 mm | |
| Width | 6.47 mm | |
| Height | 3 mm | |
| Core Material | Composite | |
| Series | IHLP-01 | |
| Packaging | Reel | |
| Application | Commercial | |
| Case Code - in | 2525 | |
| Case Code - mm | 6363 | |
| Core Type | Molded | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Product Type | Power Inductors - SMD | |
| Product | Power Inductors | |
| Subcategory | Inductors, Chokes & Coils | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Test Frequency | 100 kHz | |