SRR4028-8R2Y
Power Inductors - SMD 8.2uH 30% SMD 4028
Datasheet
SRR4028-8R2Y DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Bourns | |
| Product Category | Power Inductors - SMD | |
| Type | Power Inductor | |
| Package / Case | 2020 | |
| Shielding | Shielded | |
| Inductance | 8.2 uH | |
| Tolerance | 30 % | |
| Maximum DC Current | 1.25 A | |
| Maximum DC Resistance | 100 mOhms | |
| Saturation Current | 1.05 A | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Q Minimum | 8.24 | |
| Self Resonant Frequency | 45 MHz | |
| Termination | Standard | |
| Length | 4.8 mm | |
| Width | 4.8 mm | |
| Height | 2.8 mm | |
| Core Material | Ferrite | |
| Series | SRR4028 | |
| Packaging | Reel | |
| Application | Power | |
| Core Type | Wirewound | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Product Type | Power Inductors - SMD | |
| Product | Power Inductors | |
| Subcategory | Inductors, Chokes & Coils | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Test Frequency | 7.96 MHz |