PTCEL17R121NBE
PTC Thermistors PTCEL17EL 120ohms
Datasheet
PTCEL17R121NBE DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Vishay | |
| Product Category | PTC Thermistors | |
| Series | PTCEL | |
| Resistance | 120 Ohms | |
| Tolerance | 30 % | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Termination Style | Radial | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C | |
| Packaging | Bulk | |
| Diameter | 17 mm | |
| Lead Diameter | 0.8 mm | |
| Lead Spacing | 5 mm | |
| Product Type | PTC Thermistors | |
| Subcategory | Thermistors | |
| Voltage Rating AC | 460 VAC | |
| Voltage Rating DC | 650 VDC | |
| Width | 7.5 mm |