NTCS0805E3474JXT
NTC Thermistors 470Kohms 5% SMD
Datasheet
NTCS0805E3474JXT DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Vishay | |
| Product Category | NTC Thermistors | |
| Series | NTCS0805E3..T | |
| B Parameter | 4025 K | |
| Resistance | 470 kOhms | |
| Power Rating | 210 mW | |
| Tolerance | 5 % | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C | |
| Package / Case | 0805 (2012 metric) | |
| Length | 2 mm | |
| Width | 1.25 mm | |
| Height | 0.8 mm | |