NTCLE305E4202SB
NTC Thermistors 2Kohms Special Tol
Datasheet
NTCLE305E4202SB DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Vishay | |
| Product Category | NTC Thermistors | |
| Series | NTCLE305E4-SB | |
| B Parameter | 3511 K | |
| Resistance | 2.06 kOhms | |
| Power Rating | 50 mW | |
| Tolerance | 1.93 % | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Termination Style | Radial | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Diameter | 1.6 mm | |
| Length | 41 mm | |
| Width | 1.6 mm | |
| Height | 5 mm | |