RC0805FR-071R5L
Thick Film Resistors - SMD General Purpose Chip Resistor 0805, 1.5Ohms, 1%, 1/8W
Datasheet
RC0805FR-071R5L DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | YAGEO | |
| Product Category | Thick Film Resistors - SMD | |
| Packaging | Reel | |
| Series | RC L | |
| Resistance | 1.5 Ohms | |
| Power Rating | 125 mW (1/8 W) | |
| Tolerance | 1 % | |
| Temperature Coefficient | 200 PPM / C | |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 155 C | |
| Voltage Rating | 150 V | |
| Case Code - in | 0805 | |
| Case Code - mm | 2012 | |
| Length | 2 mm (0.079 in) | |
| Width | 1.25 mm (0.049 in) | |
| Height | 0.5 mm (0.02 in) | |