NTCG103JX103DT1S
NTC Thermistors 0402 10Kohm 0.5% AEC-Q200 150C
Datasheet
NTCG103JX103DT1S DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | TDK | |
| Product Category | NTC Thermistors | |
| Series | NTCG | |
| B Parameter | 3435 K | |
| Resistance | 10 kOhms | |
| Power Rating | 100 mW | |
| Tolerance | 0.5 % | |
| Mounting Style | PCB Mount | |
| Termination Style | SMD/SMT | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C | |
| Package / Case | 0402 (1005 metric) | |
| Length | 1 mm | |
| Width | 0.5 mm | |
| Height | 0.5 mm | |
| Qualification | AEC-Q200 | |
| Packaging | Reel | |
| B Tolerance | 0.7 % | |